Eurosong 2016.

Eurosong 2016.
Datumi
1. polufinale10. maj 2016.
2. polufinale12. maj 2016.
Finale14. maj 2016.
Domaćin
Mjesto održavanjaEricsson Globe, Stockholm, Švedska
Voditelj(i)
RežiserSven Stojanović
Izvršni nadzornikJon Ola Sand
Izvršni producent
  • Johan Bernhagen
  • Martin Österdahl
EmiterSveriges Television (SVT)
Uvodni čin
  • 1. polufinale: "Heroes", pjesma Månsa Zelmerlöwa
  • 2. polufinale: "That's Eurovision"[1] (tj. "Story of ESC"/"Story of Eurovision"), izveli Petre Mede i Månsa Zelmerlöwa
  • Finale: "Parade of Flags": počast švedskom modnom dizajnu i dance-muzici
Međučin
SloganCome Together (bosanski: Zbližimo se)
Učesnici
Broj učesnika42. zemlje
Povratak
Odustajanje
Karta zemalja učesnica
  •      Države učesnice     Države koje se nisu kvalificirale u finale     Države koje su ranije učestvovale, a nisu 2016.
Glasanje
Sistem glasanjaSvaka zemlja dodjeljuje po dva niza bodova (1–8, 10 i 12 bodova) svojim omiljenim pjesmama: jedan niz bodova dodjeljuje profesionalni žiri, a drugi publika.
Pobjednička pjesma
Hronologija
2015 • 2016 • 2017

Eurosong 2016. bio je 61. izdanje Eurosonga. Održan je u Ericsson Globeu u Stockholmu (Švedska) zahvaljujući pobjedi Månsa Zelmerlöwa na Eurosongu 2015. u Beču (Austrija) s pjesmom "Heroes". Ovo je bio treći put da se takmičenje održalo u Stockholmu; takmičenja 1975. i 2000. održana su u ovom gradu, s tim da je takmičenje 2000. također održano u Globeu. Polufinalne večeri održane su 10. i 12. maja, dok je finalna večer održana 14. maja. Voditelji sve tri večeri bili su Måns Zelmerlöw i Petra Mede.

Pobijedila je ukrajinska predstavnica Jamala s pjesmom "1944". Ovo je druga pobjeda Ukrajine nakon Ruslaninog uspjeha na Eurosongu 2004. Ovo je bilo prvo takmičenje od uvođenja profesionalnog žirija 2009. na kojem je sveukupnim pobjednikom proglašena pjesma koja nije pobijedila ni po glasovima žirija ni po glasovima publike; plasirala se na 2. mjesto po rezultatima oba glasanja. Glasove žirija osvojila je australska predstavnica Dami Im s pjesmom "Sound of Silence", dok je glasove publike osvojio ruski predstavnik Sergej Lazarev s pjesmom "You Are the Only One". Ovo je prva pobjednička pjesma koja sadrži stihove na krimskotatarskom.

Na takmičenju su učestvovale 42 zemlje. Nakon odsustva s nedavnih takmičenja, vratile su se Bosna i Hercegovina, Bugarska, Hrvatska i Ukrajina, dok se vratila i Australija koja je bila poseban gost na Eurosongu 2015. Portugal se povukao s takmičenja jer im nacionalni emiter nije dovoljno promovirao muzički sadržaj, dok se Rumunija morala povući s takmičenja zbog duga Evropskoj radiodifuzijskoj uniji (EBU-u). Ovo je bio prvi put od 1975. da se značajno promijeni sistem glasanja i to na sljedeći način: prvo su predstavljeni rezultati samo nacionalnog žirija svake države (s tim da se umjesto čitanja 8, 10 i 12 bodova, čitalo samo 12 bodova), a nakon toga su, obrnutim redoslijedom, predstavljeni rezultati publike iz svih zemalja učesnica.

U finalu se plasiralo 26 zemalja, koje je po prvi put uživo prikazano u SAD-u. Češka se plasirala u finale takmičenja nakon pet neuspješnih pokušaja, dok se Bosna i Hercegovina i Grčka po prvi put nisu plasirale u finale. Australija se u finalu plasirala na 2. mjesto i time poboljšala svoj plasman u odnosu na prošlogodišnje takmičenje na kojem se ujedno i prvi put pojavila, dok se Bugarska plasirala na 4. mjesto i time poboljšala svoj plasman otkad se počela takmičiti, 2005. Justin Timberlake je izveo pjesme "Rock Your Body" i "Can't Stop the Feeling!" tokom čina u pauzi finala takmičenja. Takmičenje je pratilo 204 miliona gledalaca širom svijeta, čime je oboren rekord prošlogodišnjeg takmičenja za 5 miliona gledalaca.

  1. ^ Bayley, Matheson. "That's Eurovision – Music by Matheson Bayley, Lyric by Matheson Bayley, Edward af Sillén and Daniel Réhn". Arhivirano s originala, 14. 5. 2016. Pristupljeno 13. 5. 2016.

© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search